انواع گلخانه ها بر اساس نحوه اتصال و نوع قطعات

گلخانه های چند دهانه ای ، توری ،تونلی ،شید هوس و خانگی


انواع گلخانه ها بر اساس نحوه اتصال و نوع قطعات به چند دسته تقسیم میشوند : 

1. گلخانه های چند دهانه ای (Multi-span Greenhouse)  (فائو(A,B.C)، گاتیک (اسپانیایی)، ونلو (شیشه ای) و ... )

2. گلخانه های توری (Screen House) 

3. گلخانه های تونلی  (Tunnel Greenhouse) 

4. گلخانه های شید هوس (Shade House)   

5. گلخانه های خانگی   (Hobby Greenhouse)

 

1. گلخانه های چند دهانه ای (Multi-span Greenhouse)

  گلخانه های چند دهانه ای ساختارهای فلزی پرتابل به هم پیوسته ای هستند. این نوع گلخانه ها در دهانه ها و ارتفاع های مختلف ساخته می شود. شرایط اقلیمی، مانند: وزش باد، بار برف، بار ناشی از محصول در فرم سازه موثر می باشند. از جمله گلخانه های چند دهانه میتوان به فائو(A,B.C)، گاتیک (اسپانیایی)، ونلو (شیشه ای) و ... اشاره کرد.

گلخانه طرح فائو  

این نوع گلخانه از قدیمی ترین گلخانه های نوع مولتی اسپان بوده که معمولا به صورت تیپ های A,B,C اجرا میشود. گلخانه فائو شامل سازه فولادی مولتی اسپان با پوشش دیواره پلی کربنات و سقف پلاستیک به صورت همگن، جهت کشت صیفی جات و گل در محیط حرارتی با شوک پایین توصیه میشود.

گلخانه گاتیک (اسپانیایی)

این نوع سازه تلفیقی از سازه های اسپانیایی و ایرانی است، که مزیت های چیدمان پایه های سازه اسپانیایی مثل بالا بردن حجم زیر کشت و مقاومت در برابر باد و همچنین مزیت های سیستم پلاستیک کشی سازه ایرانی را دارا است. این سازه همچنین قابلیت پوشش با پلی کربنات و پلاستیک را دارد.

گلخانه ونلو (شیشه ای) Glass Greenhouse  

طرح ونلو با جدیدترین استانداردها و تکنولوژی روز، زیبایی، استحکام بالا، راحتی نصب، عبور حداکثر نور مفید روز، مقاومت بالا و .... میتواند با توجه به نیاز مشتری در ابعاد متفاوت اجرا شود.

گلخانه های شیشه ای نسبت به انواع دیگر گلخانه ها دارای بیشترین طول عمر می باشند و با توجه به قابلیت بالای عبور نور و حرارت آفتاب، در مناطق سرد سیر و کم نور دارای بالاترین کارایی می باشند. لازم به ذکر است با توجه به اسکلت محکم، استفاده از پوشش شیشه و مصرف سوخت بالا این نوع گلخانه ها از پر هزینه ترین گلخانه های صنعتی محسوب می شود. 

 

2. گلخانه های توری (Screen House) 

پوشش این نوع گلخانه ها از توری های ضد حشره می باشد و برای مناطق گرمسیری مناسب است. از مزایای این نوع گلخانه ها میتوان به هزینه اولیه کم و مقرون به صرفه، نصب آسان، امکان استفاده از سیستم آبیاری قطره ای، افزایش عملکرد در واحد سطح و... اشاره کرد. همچنین جهت کاهش نور آفتاب و جلوگیری از آفتاب سوختگی گیاهان، از یک سایه بان روی سقف آن استفاده می گردد.

 

3. گلخانه های تونلی  (Tunnel Greenhouse) 

سازه گلخانه های تونلی به دلیل ارزان و اقتصادی بودن و همچنین با قابلیت نصب سریع و آسان که کاملا پیش ساخته و گالوانیزه بوده و براحتی قابل حمل و جابجایی است، مورد علاقه تولید کنندگان گلهای اپارتمانی و گیاهان دارویی همچنین برخی تولیدکنندگان محصولات صیفی جات قرارگرفته است.

 

4. گلخانه های شید هوس (Shade House)   

این گلخانه ها معمولا در فضای باز و در مناطق گرمسیر جهت تعدیل میزان نور خورشید همچنین محافظت گیاهان در برابر شرایط آب و هوایی نامساعد مورد استفاده قرار میگیرد که دارای فرم و ساختاری مشابه بوده ولیکن با توجه به شرایط اقلیمی گوناگون، محیط کشت و نیز خصوصیات ابعادی مورد نیاز مشتری به صورت خاص طراحی و اجرا میگردد لازم به ذکر است حداکثر ارتفاع قابل اجرا در این نوع سازه 8 متر میباشد.

 

5. گلخانه های خانگی   (Hobby Greenhouse)

با رشد روز افزون جمعیت و شهری شدن جوامع، ایجاد فضای سبز در میان ازدحام تاسیسات صنعتی و مسکونی بلند مرتبه به امری سخت تبدیل شده است. از این رو با گسترش معضلات زیست محیطی و فرهنگ سازی در جهت سبز زیستی لزوم استفاده از فضاهای سبز عمودی و بام سبز مطرح گشت. از این رو سازه هایی تحت عنوان گلخانه های خانگی در راستای ایجاد محیطی خانوادگی و تزئینی با قابلیت نصب و جا به جایی آسان و سریع طراحی شد. 

نظرات و پیشنهادات :

موضوع :  

نام و نام خانوادگی :

شماره تماس:

آدرس ایمیل :    

متن :  

تصویر امنیتی:

لطفا تا ثبت شدن فرم و نمایش عبارت تایید شکیبا باشید.

اولين نفري باشيد كه نظر ميدهيد!