گلخانه های شیشه ای

برخی ویژگیهای گلخانه شیشه ای


گلخانه های مدرن دارای انواع متفاوتی از نظر فرم سقف، نوع سازه، جنس سازه و همچنین جنس پوشش دارد .  سازه های گلخانه ای از نظر جنس  به گلخانه های پلاستیکی، پلی کربنات و شیشه ای تقسیم میشوند. که در این مقاله تحت عنوان "چرا گلخانه های شیشه ای؟"  سعی شده برخی از ویژگی های گلخانه شیشه ای را نام برده و مزیت آن را در مقایسه با انواع دیگر پوشش توضیح دهیم.

چرا گلخانه های شیشه ای؟

اصولاً گلخانه ها نسبت به یکدیگر دارای مزایا و معایب بسیاری هستند که در اینجا برخی ویژگیهای آن ها را در ترازوی مقایسه با یکدیگر گذاشته ایم.

1. عبور نور از شیشه تقریبا 90% است در حالیکه از پلاستیک 78% است. بنابراین در طول زمستان کم بودن نور در گلخانه های پلاستیکی عامل محدود کننده عبور نور و در نتیجه کاهش رشد گیاهان می باشد. 

2. از طرف دیگر در اکثر گلخانه های پلاستیکی جهت حفظ دمای گلخانه (مخصوصا در شب) و جلوگیری از چکیدن قطرات آب سقف گلخانه، یک لایه پلاستیک دیگر(دوپوش) داخل گلخانه نصب می شود که در نتیجه آن میزان عبور نور خورشید به حداکثر 60% می رسد، چراکه بین دو لایه پلاستیک رطوبت بصورت بخار درآمده و خود مانع دیگری در ورود نور به گلخانه می شود. در گلخانه های شیشه ای به علت وجود نور کافی و هدایت آب به طرف ناودان ها به کمک شیب زیاد سقف گلخانه این مشکل به حداقل رسیده است.

3. ارتفاع مفید گلخانه های پلاستیکی یا پلی کربنات حداکثر4 متر از سطح زمین تا زیر ناودان و ارتفاع آن تا بین 2-8/1 متر می باشد، که این حجم از هوا بعنوان هوای مرده تلقی می شود و در نتیجه تاثیر مناسبی بر رشد گیاهان ندارد. این در حالی است که ارتفاع مفید گلخانه های شیشه ای بین6-4 متر می باشد و حجم هوای مفید در این گلخانه ها حداقل 5/1 برابر گلخانه های دیگر است که از جمله تاثیرات مثبت آن میتوان به یکنواختی دما و رطوبت در سالن اشاره کرد.

4. در سازه های پلاستیکی هر چه ارتفاع بیشتر شود، استقامت سازه در مقابل باد کمتر می شود، این در حالی است که در گلخانه شیشه ای افزایش ارتفاع تا 6-7 متر مقاومت سازه را در این شرایط تحت تاثیر قرار نمیدهد. قابل ذکر است مقاومت سازه های پلاستیکی حداکثر 120کیلومتر سرعت باد را مشروط بر اینکه مجهز به سیستم تزریق باد بین دو لایه پلاستیک سقف و دوپوش باشند تحمل می کنند. همچنین گرد باد در هر شرایطی باعث پاره کردن نایلون ها می شود در حالیکه در گلخانه های شیشه ای بخاطر فرم هفت و هشت بودن سقف آن  سرعت زیاد باد و گردباد تاثیری در تخریب پوشش شیشه ای آن ها ندارد.

5. در مناطق برف خیز به دلیل فرم هلالی سقف های گلخانه های پلاستیکی برف روی آن انباشته شده و باعث تخریب سازه می شود اما در سازه های با پوشش شیشه ای به دلیل فرم سقف، برف به سمت ناودانها هدایت می شود، تا به کمک لوله آب گرم موجود در زیر ناودانها، برف ذوب شده و تخلیه از ناودان ها تخلیه شود.

6. رطوبت، مخصوصاً در طول زمستان در گلخانه های پلاستیکی یا پلی کربنات بیشتر از رطوبت در گلخانه شیشه ای می باشد، که علاوه بر شیوع بیماری های قارچی روی محصولات، باعث عدم گرده افشانی مخصوصا در گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای میشود که در نهایت عمل آوری محصول را به مراتب کاهش میدهد.

7. در گلخانه های با پوشش پلاستیک یا پلی کربنات به دلیل عدم آب بندی دریچه های سقفی و کناری، هدر رفت انرژی و گرما بسیار زیاد است که این ضعف در گلخانه های با پوشش شیشه با توجه به استفاده از درز بند در شیشه های سقف، جداره و دریچه ها به حداقل میرسد.

8. عمر مفید پلاستیک حداکثر 6 سال است که این میزان با توجه به بادهای شدید و گردبادها کمتر میشود. این در حالی است که عمر شیشه حداقل 30 سال است ، مگر اینکه عمدا شکسته شوند یا زلزله های بیشتر از 7 ریشتر اتفاق بیفتد.

9. نکته حائز اهمیت اینکه شیشه مانع از نفوذ اشعه های مضر نور خورشید که همان اشعه های ماوراء بنفش (طول موج های کمتر از 380 نانومتر) میشود ، ضمن اینکه در فصل زمستان، در شب ها که گرما از زمین و اجسام به طرف بالا ساطع می شود(اشعه مادون قرمز) با برخورد به شیشه های سقف، از داخل شیشه عبور نمی کنند و مجددا در هوای داخل گلخانه منعکس می شوند. این در حالی است که پوشش پلاستیک و پلی کربنات در در طول روز هم اشعه مضر ماوراء بنفش را از خود عبور میدهد و هم در شب گرما به صورت اشعه مادون قرمز از پلاستیک ها و گلخانه خارج می شود.

نظرات و پیشنهادات :

موضوع :  

نام و نام خانوادگی :

شماره تماس:

آدرس ایمیل :    

متن :  

تصویر امنیتی:

لطفا تا ثبت شدن فرم و نمایش عبارت تایید شکیبا باشید.

اولين نفري باشيد كه نظر ميدهيد!