طراحی پروژه های بابلر


بابلر چیست؟

بابلر یا آبفشان نوعی گسیلنده آبیاری قطره‌ای است که بر روی یک پایه در کنار درخت یا بوته گیاه نصب می‌شود و آب را به صورت چتری مانند و به قطر حدود ۶۰ سانتیمتر پخش می‌نماید. معمولاً نیاز آبی یک درخت با استفاده از یک آبفشان  به خوبی تأمین می‌شود.

آبدهی نسبتاً بالای بابلر (دبی خروجی از ۳۰ تا ۴۰۰ لیتر در ساعت) باعث شده است تا از این وسیله در تبدیل آبیاری سطحی نخلستان‌ها و باغات قدیمی به آبیاری قطره‌ای استفاده شود. در حال حاضر در نخلستان‌هاو باغات قدیمی پسته و مرکبات قدیمی عملکرد خوبی از خود نشان داده است.

در بابلر امکان گرفتگی در اثر املاح موجود در آب بسیار کاهش یافته و در نتیجه هزینه نگهداری آن نسبت به سایر روش‌های آبیاری موضعی پایین تر است. بنابر این در مناطقی که کیفیت آب نامطلوبی دارد می‌تواند مؤثر واقع شود. همچنین به دلیل حجم آب خروجی زیاد، مدت زمان مورد نیاز برای آبیاری توسط بابلر کمتر از سایر قطره‌چکان‌هاو گسیلنده‌ها می‌باشد.

همچنین از بابلر می‌توان برای آبیاری چندین درخت و یا بوته استفاده نمود. برای این منظور نیاز است تا جویچه‌ای تعبیه شود که بتواند آب خروجی را هدایت نماید و به پای گیاه مورد نظر برساند


مزایای آبفشان یا بابلر

احتیاج آبی درختان و باغات و آبیاری فضاها ی سبز، باغچه ها، گلکاری ها و بوته ها را تامین می کند.
دبی خروجی آبفشان ها از ۳۰ تا ۴۰۰ لیتر در ساعت می باشد که نشان دهنده آبدهی بالای آنهاست و به همین دلیل از آنها در تبدیل آبیاری سطحی نخلستان‌ها و باغات قدیمی به آبیاری قطره‌ای استفاده می شود.
بابلرها به علن آبدهب بالایی که دارند آبیاری با آنها زمان کمتری را می برد.
بابلر ها خیلی کم به وسیله املاح موجود در آب رسوب می گیرند و در نتیجه می توان از بابلر ها در زمین هایی که کیفیت آب مناسبی ندارند نیز استفاده به عمل آورد.  هزینه نگهداری بابلر ها در مقایسه با روش های دیگر نیز به همین دلیل بسیار کمتر شود.
آبفشان ها همچنین توانایی آبیاری چندین درخت و یا بوته را هم دارند. فقط برای این کار باید جویچه‌ای تعبیه شود که بتواند آب خروجی را هدایت کند و به پای گیاه مورد نظر برساند

هلدينگ تكنولوژي كشاورزي و بازرگاني فارس با داشتن كادري مجرب و متخصص آمادگي طراحي پروژه هاي اجراي بابلر در مساحت هاي بالارا دارد 

 

طراحی پروژه های بابلر

بابلر- هلدينگ تكنولوژي كشاورزي و بازرگاني فارس- سيستم آيياري تحت فشار