سایر دستگاه های مورد نیاز

به منظور اتصال لوله ها به هم، کنترل شبکه و فراهم نمودن قابليت هايی چون کودپاشی و سم پاشی، دستگاه هايی به شبکه اضافه می شود


انواع شیرآلات: شیرآلات مورد استفاده در آبیاری تحت فشار  شامل شیرهای کنترل جریان، شیرهای کنترل فشار، شیرهای یکطرفه، شیرهای کنترل هوا، شیرهای تخلیه آب و غیره می باشد.

  • شیرهای کنترل جریان قادر به قطع و وصل کامل جریان یا تنظیم جریان می باشند. در شبکه های آبیاری تحت فشار، این شیرها به منظور جدا کردن قسمتی از شبکه و یا در ابتدای خط لوله و یا هر انشعاب و همچین در طول خطوط لوله به فواصل مناسب نصب می شوند.
  •  با استفاده از شير فلکه می توان جريان آب را باز و بسته کرد  يا جريان آب در لوله های اصلی و فرعی را تنظيم کرد.
  • شیر یکطرفه اساسا جهت جلوگیری از جریان معکوس آب در خطوط لوله مورد استفاده قرار میگیرد. از شیرهای یکطرفه به منظور کوتاه کردن طول مسیر حرکت موج ناشی از ضربه قوچ نیز استفاده می شود

تجهيزات لوله کشی: این تجهيزات برای بستن لوله های گوناگون (آلومينيومی ،پلی اتيلن و ...)، تغيير قطر و راستا و … زانو، تبديل، سه راهی، در پوش و مانند آن ها به کار برده می شود.
تاسيسات تامين كننده فشار در شبكه:
فشار مورد نياز شبكه آبياري تحت فشار معمولا توسط ايستگاه هاي پمپاژ كه داراي تجهيزات مكانيكال والكتريكال هستند تأمين ميشود. در عين حال در مواردي كه منبع تأمين آب داراي اختلاف ارتفاع كافي نسبت به گستره شبكه آبياري تحت فشار باشد، همچون سدهاي ذخيره اي، تأسيسات آبگيري اولیه به درون لوله آب آور شبكه آبياري را مي توان منبع تأمين كننده فشار شبكه محسوب داشت.
نصب و اجراي تجهيزات تصفيه، تزريق كود، سم و اسيدشويي:
در روشهاي آبياري موضعي با توجه به اين كه روزنه خروجي گسيلنده ها بسيار ريز مي باشد، هر گونه ذرات معلق موجود در آب باعث مسدود شدن روزنه خروجي آن ها خواهد شد، اين موضوع با توجه به تعداد گسيلنده هاي مورد استفاده در طرح (به طور متوسط 4000 عدد در هر هكتار)، بازرسي و تعويض گسيلنده هاي مسدود شده را بسيار پرهزينه مي كند و اغلب باعث شكست طرح
 مي شود. بر اين اساس انتخاب اصولي تجهيزات و نصب و راه اندازي و بهره برداري صحيح آنها از اهميت و حساسيت زيادي برخوردار مي باشد. هم چنين در صورتي كه شاخص اشباع لانژيلر آب مورد استفاده مثبت باشد، آب آبياري مستعد تشكيل رسوبات شيميايي يا دما يا فشار) امكان تشكيل رسوب در كليه مسير pH ميشود و در صورت فراهم شدن شرايط (تغييرات خطوط لوله و داخل گسيلنده ها وجود خواهد داشت. بر اين اساس انتخاب تجهيزات مناسب جهت انجام عمليات اسيدشويي لازم ميباشد. در روش هاي آبياري موضعي از آن جا كه آب آبياري از محل منبع تا پاي گياهان بطور یکنواخت توزيع مي شود، شرايط مناسب جهت امكان توزيع كود و سم مورد نياز گياهان از طريق تزريق آن ها به شبكه لوله ها نيز فراهم است و بر اين اساس تجهيزات مناسب انتخاب و نصب ميشود.

نظرات و پیشنهادات :

موضوع :  

نام و نام خانوادگی :

شماره تماس:

آدرس ایمیل :    

متن :  

تصویر امنیتی:

لطفا تا ثبت شدن فرم و نمایش عبارت تایید شکیبا باشید.

اولين نفري باشيد كه نظر ميدهيد!